pátek 8. prosince 2017


Tisková zpráva

Včela pro člověka, člověk pro včelu

Téměř dvě stovky dětí z mateřských a základních škol Ústeckého kraje se během podzimu zúčastnily ekovýchovných programů o životě včel a jejich důležitosti pro lidstvo, které již druhým rokem pořádá spolek Camphill na soutoku v Českých Kopistech. V rámci dopoledního programu se děti seznámily s prací včelaře, se životem včel, i s tím, co včely člověku přinášejí a jak naopak mohou lidé pomoci včelám.
Koordinátorka projektu, včelařka a vedoucí svíčkařské dílny v jedné osobě, Žaneta Lenhartová, řekla: “Těší nás, že dětem díky zázemí včelařské a svíčkařské dílny můžeme přirozeně zprostředkovat náš vztah ke včelám. Včela je pro nás zázrak a je krásné nořit se do tajů jejího života právě s dětmi. Nejen děti, ale i doprovázející pedagogové od nás odjíždějí plni krásných prožitků.”

Kromě toho, že si všichni zúčastnění domů odvezou i vlastnoručně vyrobenou svíčku či ozdobičku ze včelího vosku, se setkají nejen se včelami, ale i dalšími zvířaty, které na pravém statku nesmí chybět - koněm, kravami, prasátky, husami, kachnami a slepicemi. Velký dík patří Svobodnému statku na soutoku za poskytnuté zázemí a také Krajskému úřadu Ústeckého kraje, který projekt již podruhé finančně podpořil. Díky této podpoře byl letos například pořízen medomet na ruční pohon, který by měl v rámci programů pro děti sloužit i v dalších letech.